Bolesti krku a hrudníku
Bolesti krční páteře
Bolesti krční páteře jsou velmi rozšířenou a složitou problematikou. Hlava je část těla, která na páteř klade vysoké pohybové nároky – během dne s ní pravidelně kýváme, otáčíme jí do stran a především máme hlavu stále v předklonu. Předklon hlavy, který je typický např. pro práci s počítačem, je však nefyziologický a neodpovídá původním požadavkům přírody, a to, abychom chodili vzpřímeni.
Naše krční páteř je tak neustále přetěžována, což zákonitě vyvolává její bolestivost. Bolesti krční páteře proto provází životy mnoha lidí a můžeme je tak zařadit mezi tzv. civilizační choroby. Bolesti krční páteře proto hrozí lidem vykonávajícím sedavá zaměstnání, lidem se špatným držením těla, potažmo hlavy i ramen a dalším, kteří přetěžují krční páteř dlouhodobým předklonem či předsunem hlavy.
Toto nepřirozené postavení páteře přetěžuje jednu skupinu svalů (sval trapézový – m. trapezius, sval zdvihač lopatky – m. levator scapulae), zatímco další svaly oslabuje (horní a dolní fixátory lopatky – přední pilovitý sval a velký zádový sval – m. serratus ant., m. latissimus dorsi).
Tato svalová dysbalance způsobuje zvednuté (elevační) popřípadě protrakční držení ramen, které úzce souvisí s problematikou bolestí krční páteře.
Při soustavném přetěžování svalstva krční páteře dochází k bolesti v oblasti krku či ramen. Obvyklým řešením je rychlé protažení bolavé oblasti nebo masáž. Avšak bez dlouhodobého funkčního řešení se svalová dysbalance plíživě prohlubuje.
Na bolest v důsledku přetěžování reagují i ostatní měkké tkáně jako je kůže, podkoží, fascie (svalová povázka). Ty reagují stažením, zkrácením, ztrátou pružnosti a posunlivosti. To ještě více prohlubuje bolest.
Bolesti krční páteře mohou být příčinou dalších příznaků jako je bolest hlavy, tinnitus (hučení v uších), blokády obratlů a žeber, brnění rukou, bolesti ramen, bolesti hrudní páteře mezi lopatkami, motání hlavy.
Velice častou příčinou bolestí krční páteře je i nevhodná poloha při spánku. Když usneme, dojde k poklesu svalového napětí svalů krku. Po poklesu napětí svalů dochází k zalomení hlavy a ráno se probudíme s nepříjemnými bolestmi nejen krku, ale často i hlavy. Nevhodné jsou na spaní i příliš vysoké polštáře, které podporují předklon hlavy. Při spánku na boku je nutné mít hlavu v podložení páteře. Bude-li pod hlavou „málo“ nebo „moc“, může dojít k zablokování krční páteře do úklonu na jednu či druhou stranu.
Symptomatologie bolestí krční páteře může být opravdu široká. Zpočátku spíše v podobě pocitu únavy či slabosti šíjového svalstva, než samotná bolest. Tyto pocity však sílí a mohou přejít ve stálou a intenzivnější bolest. Jindy může být bolest vyvolána např. prudkým pohybem hlavy nebo strnulou polohou krční páteře. Může dojít například ke vzniku akutního tortikollis.
Neřešená bolest krční páteře se postupně může stát difúznější. Navíc nemusí přetrvávat jen v oblasti páteře, naopak často vystřeluje do hlavy nebo lopatek či horních končetin, díky řetězení problémů dle anatomických struktur. Pokud si pacient stěžuje na silné bolesti hlavy, jedná se nejspíše o tzv. Cervikokraniální syndrom (CC syndrom), jehož příčinu musíme hledat v nejvyšších etážích krční páteře. Příznakem tohoto syndromu může být „pouhá“ bolest hlavy, a proto nás často ani nenapadne, že by možná příčina mohla být v krční páteři.
Pokud se bolest v oblasti krční páteře vyznačuje i vystřelováním bolesti či brněním do horní končetiny, jedná se o Cervikobrachiální syndrom (CB-syndrom). Tento syndrom je často spojen s bolestí hlavy se sklonem k migrénám, dále bolestí vystřelující do horní končetiny až ke konečkům prstů, nebo postiženého trápí bolesti ramenního kloubu.
Příčinou CB-syndromu mohou být degenerativní změny v oblasti meziobratlových plotének. Jedná se o tzv. Spondylózu, kdy dochází k útlaku příslušného nervového kořenu.
Jiným degenerativním procesem postihujícím nejen krční páteř je Spondylartróza. Vlivem snížení meziobratlové destičky dojde ke zvýšenému tlaku na meziobratlové klouby a tvorbě výrůstků – tzv. osteofytů. Ty pak zužují páteřní kanál a tím dochází k tlaku na míchu.
Další bolesti v oblasti krku může způsobit také blokáda nebo výhřez ploténky.
Nemálo významnou součástí problémů s krční páteří a s ní spojenou bolestí hlavy hraje stres. Stresem dochází k soustavnému stažení především horního trapézového svalu a zdvihače lopatky, a tím ke vzniku tzv. spoušťových bodů (Trigger pointů), které ovlivňují napětí v oblasti krku a ramenního pletence a způsobují významné problémy a bolest.
Léčba
Fyzioterapie je nepostradatelnou součástí terapie problémů krční páteře. Díky využití speciálních technik, fyzioterapeutických metod, cvičením a kombinace s cílenou fyzikální terapií lze systematicky dosáhnout výrazné a setrvalé omezení bolesti a s tím spojené snížení nadužívaní medikamentů negativně působící na vnitřní orgány.
Máme vynikající zkušenost s aplikací rázové vlny na oblast spoušťových bodů a svaly se zvýšeným napětím. Již po jedné aplikaci dochází k výraznému uvolnění a zlepšení vnímání bolesti. V kombinaci s manuálními technikami spojenými s odstraněním případných blokád krční páteře se znásobuje požadovaný efekt.
V poslední době je velmi oblíbenou terapií tzv. TR-Therapy. A to nejen díky velmi příjemnému průběhu při aplikaci terapie spojené s působením tepla a lehké masáže, ale především s nemalým analgetickým efektem již během první terapie.
Vysokovýkoonný laser je velmi univerzální a dokonale působící biostimulačně a analgeticky na konkrétní bolestivou oblast. Především na obličej a hlavu, kde je ostatní použití fyzikální terapie kontraindikováno.