Bolesti zápěstí

Syndrom karpálního tunelu (syndroma canalis carpi)

Příznakem brnění rukou a necitlivosti prstů mohou být různé, k nejčastějším však patří syndrom karpálního tunelu. 

Potíže se objevují zejména nad ránem, kdy postižený pociťuje nutkání ruku rozcvičit a prokrvit. Pozorujeme i oslabení jemných pohybů prstů. Dále dochází k ochabování svalů dlaně ruky při palci. Nesvedete udělat „špetku“. Jedním z klasických příznaků je bolestivý poklep nad oblastí zápěstí.

Co je však příčinou vzniku těchto problémů? V oblasti přední strany zápěstí probíhá mnoho anatomických struktur, z nichž nejzřejmější jsou šlachy. Pro průběh šlach je v zápěstí vyhrazeno několik kanálů a uzavřených tunelů. V jednom z těchto kanálků probíhá i jeden z hlavních velkých nervů. Jedná se o tzv. nervus medianus. Nervus medianus je nerv, který vede k prvním třem prstům a polovině čtvrtého prstu.

V případě onemocnění syndromem karpálního tunelu dochází vlivem zmnožení vazivové tkáně v kanálku k útlaku tohoto nervu a ten pak po nějaké době začne strádat.

Syndrom karpálního tunelu postihuje široké spektrum profesí – lesní dělníky, svářeče, lidí pracujících s vibrujícími nástroji – se sbíječkami, bruskami, pěchovačkami, s motorovou pilou, pneumatickými kladivy apod., ale i sekretářky pracující na počítači s myší.

Léčba

Účinek konzervativní léčby závisí na stupni postižení. Těžké formy s jasnou anamnézou, výrazným klinickým a EMG (elektromyograf) nálezem jsou jednoznačně indikovány k dekompresi (tzn. operačnímu řešení).

V první řadě je důležitá prevence. Při několikahodinové práci na počítači, je potřeba si ruku, zápěstí, dlaň i prsty pravidelně protahovat. Nezapomeňme ani na ramenní kloub a krční páteř. Je nutné vyhýbat se stereotypním pohybům ruky, změnit dosavadní návyky při práci a celou paži pravidelně protahovat.

Pokud už trpíte některým z výše uvedených příznaků, techniky měkkých tkání ovlivní svaly a svalové skupiny předloktí, především ohýbače prstů a celé paže až po šíji. Pokud klient přichází v akutním stádiu, kdy poškození ještě není příliš rozsáhlé, je třeba především uvolňovat oblast zápěstí. Šetrnou mobilizací lze uvolnit i případné dislokace (posunutí, přemístění) nebo blokády.

Velkou úlevu od bolestí a brnění přináší aplikace rázové vlny, která lokálně prokrví danou oblast, působí proti otoku a tím zmírňuje útlak nervu. Velmi pozitivní výsledky zaznamenáváme také u aplikace vysokovýkonného laseru, který působí především protizánětlivě, analgeticky a biostimulačně.

V případě, že klient již podstoupil operační léčbu, musíme zaměřit pozornost na oblast jizvy. K hojení jizev je vhodný vysokovýkonný laser a rázová vlna k uvolnění případných srůstů a podpoře hojení jizvy.